Informacja Administratora

O szkole

Oto żabka Czesia - maskotka naszej szkoły. I właściwie już jej symbol. Towarzyszy naszym uczniom w najważniejszych chwilach. Można uścisnąć jej puchatą łapkę (podobno to przynosi szczęście), przytulić się czy powierzyć jej swoje tajemnice, szepcząc je do żabiego uszka...

Żabka Czesia - maskotka naszej szkoły

Historia szkoły
Szkoła Podstawowa nr 2 w Zduńskiej Woli powstała w 1919 roku. Wtedy nosiła nazwę Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 i mieściła się przy ul. Belwederskiej 13 (obecna Złotnickiego). W 1928 roku przeniesiona została do budynku przy Piłsudskiego 61 (obecna ulica Łaska i Zespół Szkół Elektronicznych). Patronem dwójki był wówczas Stanisław Wojciechowski. Pod tym adresem funkcjonowała do wybuchu wojny. Uczniowie wrócili tam w 1945 roku. Pięć lat później SP 2 znalazła nową lokalizację w kamienicy przy Al. Kościuszki 3 (obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia). Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii SP 2 jest oddanie do użytku nowego obiektu przy ul. Spacerowej 90. Obecnie szkoła mieści się w 2 budynkach: przy ul. Chopina (oddział przedszkolny i klasy 1- 2), przy ul. Spacerowej (klasy 3- 8).

Szkoła Podstawowa nr 2 jest szkołą bez kredy, bez dzwonków, bez niezdrowej rywalizacji, ukierunkowaną na budowanie relacji, wzajemne wsparcie, szanującą indywidualne tempo i rytm rozwoju dzieci.

W ponad stuletnim okresie szkołą kierowali:

1919- 1928 Stanisław Zadworny

1928- 1939 Stanisław Kral

1945- 1948 Józef Wiśniewski

1948- 1950 Bronisława Gadzinowska

1950- 1965 Stanisław Urbaś

1965- 1988 Władysława Miszczak

1988- 2007 Marian Szturma

od 1.09.2007 Barbara Siemienkowicz

W roku szkolnym 1945/46 w szkole uczyło się 619 uczniów w 14 oddziałach. Grono pedagogiczne tworzyli:
  • Józef Wiśniewski
  • Mieczysław Kulisiewicz
  • Saturnin Kołodziejski
  • Bronisława Gadzinowska
  • Maria Ostromęcka
  • Apolonia Kulisiewicz
  • Leokadia Skrzydlewska
  • Maria Kasprzak
  • Maria Malinowska
  • Jadwiga Sozańska

Kilka dat z historii Szkoły Podstawowej nr 2

• 1.06.1947 roku nastąpiło poświęcenie sztandaru, który szkoła posiada do dzisiaj.
  • 20.06.1961 roku odbyła się pierwsza w historii szkoły wycieczka autokarowa (do tej pory uczniowie jeździli pociągiem)
  • 1.09.1973 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Spacerowej 90
  • 29.11.1976 roku szkole nadano imię Marcelego Nowotki (patrona usunięto w roku 1990 na wniosek społeczności szkolnej)